Zadanie 2
Termodynamika
Treść zadania
Stwierdzono, że ciepło właściwe pewnej substancji mierzone pod ciśnieniem atmosferycznym, w zakresie temperatur od 20K do 100K, zmienia się z temperaturą zgodnie z równaniem empirycznym: cp = aT - bT2 - c, gdzie cp jest wyrażone w cal/(g·K), a T jest temperaturą w skali Kelvina. Podać, jaki jest wymiar stałych a, b i c. Obliczyć, jaka ilość ciepła jest potrzebna do ogrzania 319 g tej substancji od temperatury 20K do temperatury 100K. Numeryczne wartości stałych wynoszą odpowiednio: a = 0,064, b = 0,00013 i c = 0,25. Wskazówka. Podaną poniżej
definicję ciepła właściwego zapisać w postaci różniczkowej i po odpowiednim przekształceniu, scałkować w podanych granicach.
Rozwiązanie niedostępne
Wróć