Zadanie 7
Termodynamika
Treść zadania
Szklana kolba o objętości V1 = 1000 cm3, jest wypełniona rtęcią o temperaturze t1 = 0ºC. Kiedy ją podgrzejemy do temperatury t2 = 100ºC, wtedy V = 15 cm3 rtęci wypłynie z tej kolby. Ile wynosi wypadkowy współczynnik rozszerzalności objętościowej? Zakładając, że współczynnik rozszerzalności objętościowej dla rtęci wynosi
= 18,2·10-5 K-1, obliczyć współczynnik rozszerzalności liniowej dla szkła.
Rozwiązanie niedostępne
Wróć