Krakowska Legia Akademicka

Ikona portalu facebook

1918

czarno-białe zdjęcie Józefa Pilsudskiego obróconego profilem

marsz. Józef Piłsudski

czarno biale zdjęcie gen. Stanisława Millera

gen. Stanisław Miller

zdjęcie Legii Akademickiej powstalej w roku 1918
Legia Akademicka - rok 1918

2013

zdjęcie Piotra Wilczyńskiego w garniturze na tle zieleni

dr Piotr L. Wilczyński

kolorowe zdjęcie uzbrojonych legionistów w ciemnych ubraniach
Legia Akademicka - rok 2013

Historia Legii Akademickiej

Krakowska Legia Akademicka to organizacja, która figurowała w rejestrze jednostek wojskowych już w listopadzie 1918 roku. Służyli w niej studenci zmobilizowani do walk o granice powstającej Polski. Piękną kartę bojową Legia Akademicka zapisała podczas walk o odbicie Przemyśla z rąk Ukraińców i później w 1919 roku w obronie Lwowa. Sławę bojową „akademicy” zdobyli też walcząc w składzie etatowych załóg bojowych pociągów pancernych „Śmiały” oraz „Smok”.

W roku 1926 Krakowska Legia Akademicka uzyskała formalny status stowarzyszenia i została otoczona mecenatem przez Ministerstwo Przysposobienia Wojskowego. Pod to ministerstwo podlegały wszystkie Legie Akademickie, Strzelcy, harcerze i POW.
Warto wspomnieć, że w okresie międzywojennym działały Legie we wszystkich miastach akademickich.
Struktury Legii Akademickiej okresu międzywojennego nie miały centralnego dowództwa. Ministerstwo PW objęło je mecenatem i traktowało jako kuźnię przyszłych kadr technicznych i dowódczych dla modernizującego się od początku lat trzydziestych Wojska Polskiego. Dodatkowo działalność Legii była bardzo istotnym elementem szkolenia rezerw kadrowych na potrzeby mobilizacyjne i wojenne armii.